středa 2. listopadu 2016

Maximální velikost microSD karty v mobilu a FAT32 vs exFAT

Už v dřívějším článku jsem popisoval jak se to má s opravdovou maximální kapacitou a tou co udává výrobce. Je mě opravdu smutno z toho, že i weby zaměřené přímo na mobily např. mobilmania a další s touto kapacitou stále pracují. Proto jen rychlé opáčko a poté si povíme, jaký souborový systém použít.

Maximální kapacita SD karty v mobilu

Snad všechny dnešní prodávané smartphony podporují SD karty o velikosti 2 TB. Ano opravdu 2048 GB (neboli 2000GB kvůli zmršeným jednotkám z nichž část musíme odečíst ještě na samotný formát karty). V obecné rovině jde o to, zda podporuje mobil max 32GB karty (nepodporuje exFAT, ale karta může být naformátována na FAT32, který podporuje velikost disku daleko nad rámec specifikace SDXC) nebo 64GB a více (mobil používá formát dle specifikace, neobsahují jej všechny mobilní telefony hlavně proto, že je placený a výrobce musí pak z každého prodaného zařízení odvést desátek Microsoftu). Vždy je mít lepší podporu exFAT tedy s hodnotou na 64, ale jinak není vůbec potřeba se tímto parametrem zabývat.

FAT32 vs exFAT

Jaký systém souborů vybrat na paměťovou kartu čí flash disky? Je to úplně jednoduché. exFAT. Tedy alespoň pokud jej podporují všechny zařízení, které s touto flash pamětí používáte. FAT32 je výhodné použít jen pro obrovskou podporu ve většině zařízení. Jedna z nejviditelnějších nevýhod FAT32 je určitě omezení velikosti jednoho souboru na 4 GB. Oproti exFATu má taky horší výkon a efektivitu při různých operací. 

Žádné komentáře:

Okomentovat