neděle 2. srpna 2015

Strasti a útrapy při instalaci Windows 10

Zhruba celý den jsem strávil instalací Windows 10. Samotná instalace je opravdu jednoduchá a délka mojí poutě rozhodně propracovaná instalačka nezavinila. Celý problém začal v mém špatném pochopení aktivačního procesu. Abyste správně mohli Windows 10 aktivovat, musíte je upgradovat ze stávajících (týká se alespoň Windows 7) Windows se správným product key. Bohužel jsem v tuto dobu používal předaktivované Windows bez originálního sériového klíče, kvůli špatné politice Microsoftu a rozdělení 32 bit/64 bit Windows edic.
Po tom co jsem pochopil, že nemůžu provést čistou instalaci ani z jedné edic (32 a 64 bit) jsem se pustil do upgradu na předaktivovanou 64 bitovou verzi s nadějí, že snad někde product key změním nebo se mi aktivuje i tato nepravá verze.
Nezbylo mi nic jiného, než si nachystat instalační USB disk s Windows 7 32 bit. Měla to být nedotčená verze různých 32 bit verzí se zakomponovaným service packem. Bohužel tuhle 32 bitovou verzi jsem do této doby nepoužil a zjistil jsem, že nefunguje. Protože jsem měl dostupný aktuálně jen tento počítač na který jsem zároveň instaloval, vydal jsem se zpátky do desítek zkusit vytvořit instalační USB znovu. Byl jsem přesvědčen, že jsem chybu našel a opravil, tak jsem nedbal hlášku o nevypínání počítače při aktualizacích desítek a natvrdo to ukončil. Když mi pak instalačka sedmiček ukázala, že je můj terabajtový disk úplně prázdný nestačil jsem se divit. Zkusil jsem, jestli se náhodou neplete a dal spouštět znova desítky.

A byla tam. Krásná nová BSoD (blue screen of death). Protože jsem v možnostech opravy ve Windows 10 kontrolu disku nenašel, nabootoval jsem sedmičkový instalátor a pustil si chkdsk na celou nocData a disk se naštěstí podařilo zachránit, ale nainstalované desítky už odmítali naběhnout. Konečně jsem tedy zkusil nainstalovat opět sedmičky, ale chyba byla stejná (chybějící soubory).
Nezbylo mi tedy nic jiného než kdesi vyhrabat ony předaktivované sedmičky a dostat se tak úplně na začátek koloběhu a nachystat novou funkční 32 bitovou instalačku.
Aby toho nebylo málo instalace mě opět 2x selhala.
Bylo to příliš mladou instalačkou windows (první z roku 2009), která neobsahovala všechny ovladače. V tomto případě postačilo přepnout režim disku z ahcii na ide. Instalace se povedla a aktivace bylo po jednom prostestu úspěšná. Pak už stačilo provést poslední upgrade na desítky Ovšem dostal jsem se tam kam jsem nechtěl. 32 bit lze opět upgradovat jen na 32 bit. 
Byl jsem však šťastný, že to data i počítač přešel bez újmy. Po prvních dnech testování vřele doporučuji aktualizovat. Windows 10 je rychlí, krásný a stabilní. Počkat by měli snad jen hráči náročných počítačových her. Ovladače jsou zatím ve stádiu vylaďování a nějaká ta chybka nebo snížení výkonu se objevit může.
A na závěr ještě pár windows.old složek (několik už jich bylo smazáno průběžně při instalaci)Žádné komentáře:

Okomentovat