sobota 4. července 2015

Jak vyřešit českou FUP krizi? Omezme maximální rychlost.

Již dříve jsem tak trochu obhajoval mobilní operátory v článku Proč existuje u mobilních připojení FUP. Čas plyne a LTE signál chytám už i v okolních vesnicích. A co se změnilo? V závislosti na konektivitě daného vysílače je schopen obsloužit více lidí větší rychlostí, bohužel datové limity se zatím nějak nepřizpůsobili a tak nám zůstává základní balíček někde kolem 150 MB, po kterém se rychlost rapidně sníží.

Mobilní internet na doma

Ohledně FUP a ceny se ale nakonec přece jen něco vyrojilo. Velká trojka (O2,T-Mobile,Vodafone) nabízí již několik měsíců cenově a parametrově velmi podobnou službu internet na doma. Cena se pohybuje někde kolem 500 a to i se splátkou modemu, FUP je někde kolem 30 GB a rychlost je omezená kolem 5 Mbit. Bohužel by se tento modem měl používat pevně jen na jednom místě a tak ztrácí veškerou svou mobilitu, ale když to jde tady...

Internet v mobilu za 400 Kč S 30 GB FUP limitem

... proč to nezkusit u mobilů. Nevím jak vám, ale já osobně bych ocenil raději vyšší datové objemy než rychlost. Za tuto cenu bych kupoval při datovém omezení na 5 Mbit/s a překousl bych klidně i 2 Mbit/s, případně i nějakou změnu rychlosti ve špičce i mimo špičku. Byla by to rozhodně lepší alternativa než za takový balíček platit minimálně dvojnásobnou ceníkovou částku, za rychlost, kterou bych osobně využil více méně jen na speedtest.net. S tímto rychlostním omezením by byla vyřešena otázka využitím spíše pouze v mobilech, přetížení sítě, konkurence pevných připojení, ale zároveň slušná cena za kterou si mnoho zákazníků takový balíček nakoupí. Využili byste takový balíček nebo je pro vás rychlost důležitější?

2 komentáře:

  1. To přece není možné. Vysoké rychlosti jsou marketingovým nástrolem marketingových manažerů. Přece nechcete aby muslei přiznat že zákazníci chtějí úplně něco jiného než oni všem sugerují ? Třeba by se ještě ukázalo, že jsou zbyteční !

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jak trefné :) Nejhorší je, že pro firemní zákazníky je možné mít v podstatě totožné ceny plnou rychlostí a bez fupu. Sám jsem měl možnost využívat, bohužel ne každá firmička natož obyčejný smrtelník nemá na podobné možnosti nárok. Chtěl jsem přejít na lepší data, ale 1GB je prostě málo a za 300 si ho pořídím fakt jen v případě potřeby, 10GB skoro nikde není a pokid je tak zrovna ne za pusinku a 30GB, který už by byl na plno využitelný... Škoda mluvit

      Vymazat