středa 20. května 2015

Jakou nabíječku použít k mobilnímu telefonu/tabletu

Ve zprávách mě přistál dotaz jakou nabíječku s jakým proudem použít pro daný typ mobilního telefonu. Toto téma je ve velké míře zanedbané jak na českém tak zahraničním internetu. Pustil jsem se tedy do práce a výsledkem budiž tento článek.


Nabíjecí proud

Na trhu se vyskytuje mnoho nabíječek s rozdílným výstupním proudem uváděným v měrné jednotce mA. Jaký výstupní proud zvolit pro vaše zařízení? Nejlepší vodítko podá originální nabíječ dodaný s daným zařízením, který by měl být navržen pro správnou životnost akumulátoru, ale často tomu tak stejně není. Dodávané nabíječky jsou často unifikované a dodávané pro celou řadu mobilních telefonů výrobce s různými kapacitami akumulátoru. Elektronika mobilního telefonu však řídí veškeré nabíjení včetně napětí, proudu a případné odpojení při přehřátí akumulátoru. Obecně je důležitější zabývat se otázkou výstupního proudu spíše v rámci větších výkonných mobilů a hlavně tabletů, kde by bylo úplné nabití s nabíječkou o výkonu 700 mA utrpením, či se stalo při současném používání zařízení zcela nemožné (akumulátor by se stíhal stále vybíjet). Při hlubším nahlédnutí však také zjistíme, že čím nižší dobíjecí proud, tím nižší zahřívání akumulátoru a ruku v ruce s tím vyšší životnost. Toto pravidlo je nejlépe použitelné při nabíjení přes noc. Pokud totiž nabíjení rozložíte přes celou dobu spánku, nejen že ulevíme akumulátoru od tepla, ale také ho nenecháte zbytečně dlouho na 100% nabití, což mu obecně také neprospívá.

Jak tedy správně dobíjet?

Ideálně při vypnutém telefonu, což jeho nabití urychlí a eliminuje jeho zahřívání z důvodů různých synchronizací a jeho zátěže. Ale popravdě, kdo si dnes může dovolit vypnutý mobilní telefon? Je dobré alespoň maximálně omezit jeho používání, šetříme tím akumulátor a už tak denně namáhaný micro USB konektor. V žádném případě není potřeba dobíjet akumulátor do 100%, akumulátoru to spíše nesvědčí a dobíjení se mezi 80-90% také rapidně zpomalí z důvodů použité technologie. Pokud chcete tedy vyrazit před úplným dobitím, šetříte jak svůj čas tak životnost akumulátoru.

Čemu se vyhnout/možné problémy

Doporučuji se vyhnout levným no name nabíječkám. Šetření na něčem co zpravidla zůstává celoročně zapojené v našich zásuvkách se může prodražit a to jak spotřebou v klidovém stavu či poškozením telefonu tak až vyhořením domu. Klasický neduh těchto nabíječek ale často spočívá v něčem nevinnějším, ale přesto otravným. Stává se, že mají často velmi špatně nebo vůbec odfiltrované výstupní napětí a v tom důsledku buď nefunguje nebo se častěji zblázní dotyková vrstva telefonu a telefon se při připojení stává prakticky neovladatelný. V extrémních případech i toto může telefon poškodit, ve většině případů ale problémy odejdou spolu s odpojením od nabíječky.

Doporučené nabíječky

Pokud se i přesto nemůžete sami rozhodnout kterou nabíječku vybrat, můžete dát na mé doporučení těchto dvou ověřených:
  • Samsung ETA-U90E s výstupním proudem o hodnotě 2000 mA se skvěle hodí pro rychlé nabíjení mobilů a svou univerzálnost uplatní i při nabíjení tabletů
  • Sony EP800 je úsporná nabíječka s výstupním proudem 850 mA. Je vhodná pro běžné nabíjení telefonů a díky menšímu proudu šetrnější k životnosti akumulátoru.

Pár obecných rad

  • Pro dlouhodobě zapojené spotřebiče používejte kvalitní přepěťové ochrany (za mě značka APC), zvýšíte tím nejen jejich životnost, ale omezíte možnost případného požáru
  • Běžný roční provoz nabíječky nepřetržitě zapíchnuté v zásuvce včetně dobíjení telefonu vyjde zhruba na 30 - 100 Kč. Pro vytahování nabíječky hovoří tedy snad jen bezpečnost a její nižší opotřebení.
  • Snažte se mít stále zapojené trafa a nabíječky co nejdále od hořlavých materiálů s volným prostorem k jejich odvětrání (mít je zaházené papírem je koledování si o požár)

Podívejte se také:

Žádné komentáře:

Okomentovat