středa 13. května 2015

Co (možná) nevíte o jízdenkách IDS JMK? Neplaťte víc než musíte!

Předně se tento článek týká jen jihomoravského systému IDS JMK (integrovaný dopravní systém jihomoravského kraje), kde chci shrnout pár základních poznatků a faktů z reálného používání.Stačí jen jedna jízdenka

Asi nejčastěji se setkávám s tím, že si člověk koupí jízdenku v autobuse pro dojezd na nádraží, kde si pak koupí další v lepším případě také IDS JMK a v tom horším případě jízdenku přímo od ČD, která je často i dražší. Samozřejmě úplně stejný případ je i obráceně, tedy jízdenka na vlak a následná jízdenka na MHD. V těchto případech lze opravdu koupit jen jedna jízdenka s daným počtem zón a časem. Jelikož je nádraží nejčastěji v zóně odkud cestujete, ušetříte tím prakticky za celou cestu autobusem, tedy už v autobuse koupíte jízdenku stejným počtem zón, kterou kupujete na nádraží. A pokud dojedete do města s MHD s jízdenkou IDS JMK, můžete městskou hromadnou dopravou jezdit na tuto jízdenku až do vyčerpání času uvedeného na jízdence. Pro lepší orientaci se můžete podívat na ceník do první sekce "jednorázové jízdenky", kde jsou jednotlivé jízdenky rozděleny podle času a počtu zón. Také přijde vhod mapa linek a zón, na které jsou zakresleny všechny zóny a čísla linek autobusů i vlaků. Odtud tedy můžete zjistit kolik zón skutečně potřebujete.

Levnější víkendové cestování

Cestujete o víkendu nebo v nepracovní dny veřejnou dopravou? Můžete výrazně ušetřit. Jednodenní jízdenky, které IDS JMK nabízí totiž platí o víkendu až pro 2 osoby nad 15 let a pro 2 děti do 15 let. Tedy za 190 Kč, může za den procestovat jižní moravu i celá rodina a za 90 Kč si pak můžete po 24 hodin užít skupinově drncající šaliny po Brně. Více v ceníku v sekci "předplatní jízdenky přenosné".

Cestuji nepravidelně

Nevyplatí se vám předplatní jízdenka nepřenosná (šalinkarta), ale cestujete často? Můžete ušetřit průměrně 10% při používání univerzální jízdenky. Pokud si chcete provést výpočty jak by se vám univerzální jízdenka vyplatila, zde je základní info. Univerzální jízdenka stojí 156 Kč a obsahuje 24 polí. Pro 2 zóny musíte označit 3 pole, poté to pokračuje co jedna zóna to jedno pole. Čas pro tyto zóny je shodný jak pro běžné jízdenky (uvedeno v ceníku sekce "jednorázové jízdenky")

Kde koupím?

Nejčastější jednorázové jízdenky včetně těch denních koupíte na všech nádražích, ve všech meziměstských autobusech a ve výdejních automatech. Univerzální jízdenku koupíte na nádražích v několika málo trafikách či v kancelářích IDS JMK. V trafikách obecně pak narázíte většinou na jízdenky do 5 zón či denní jízdenku na Brněnskou dopravu. Přímo v MHD po Brně pak koupíte jen 2 zónovou jízdenku.

Buďme ekologičtí

Nejen, že by lidé samotní ušetřili, ale vytisklo by se méně zbytečných jízdenek a také by to ušetřilo čas při čekání ve frontách na autobus a také nějaké zbytečné zpoždění tím způsobená. A to už za to stojí :)
Žádné komentáře:

Okomentovat