pondělí 27. dubna 2015

Akumulátory (baterie) v mobilních zařízeních

Pojmy

Na začátku by bylo správné uvést pojmy na pravou míru. Baterií jsou často milně označovány jednorázové články z obchodů nebo i akumulátory mobilních telefonů. Je to však tak rozšířený pojem, že nemá cenu proti němu vysloveně bojovat. Baterie je například kombinace nabíjecích článků (akumulátorů) v notebooku, v mobilech pak používáme jednočlánkové akumulátory.


Základy

Dnešní nejpoužívanější akumulátory v našich mobilních vychytávkách jsou Li-ion (lithium iontová) a Li-pol (lithium polymerová). Obě technologie jsou uživatelsky velmi podobné a nemá smysl je v rámci tohoto článku nějak zvlášť rozlišovat.
Ať se jedná o mobil, tablet, notebook nebo třeba nositelnou elektroniku fungují zde akumulátory úplně stejně. Nyní zde sepíši základní věci jak se správně chovat k akumulátorům, co jim škodí a co naopak prospívá. K jednotlivým bodům se vrátím také odděleně v rámci mobilů a notebooků.
  • Teplota - často zanedbávána. Jakékoliv větší zahřívání akumulátorům rozhodně škodí. Jde o agresivnější chemické reakce, které při větší teplotě rychleji a nevratně opotřebovávají celý akumulátor.
  • Příliš vysoké nabití - čím více a déle je akumulátor dobit, tím agresivnější chemické reakce v jeho těle probíhají a opět tím rychlejší je jeho opotřebení. Rozhodně to neznamená, že bychom je neměli dobíjet na 100%, ale jejich delší držení v tomto stavu jim neprospívá. Je také dobré vědět, že zhruba od 85% se začne nabíjení velmi zpomalovat a pokud tedy někam spěcháte, je vhodné v tuto dobu nabíjení ukončit a tím ušetřit jak čas tak akumulátor.
  • Příliš nízké nabití - neprospívá akumulátorům hlavně z hlediska možnosti úplného vybití. Pokud by energie klesla pod určitou mez, nelze již akumulátor nabít klasickou nabíječkou. U notebooku a tedy více článkových akumulátorů je zde riziko o to větší, že všechny články nemusí mít stejnou energii a pokud se vybije jeden dříve, akumulátor se nevratně poškodí. Vše je samozřejmě hlídáno bezpečnostními okruhy a akumulátor se odpojí než k tomu může dojít, ale stále zde figuruje také nějaké samovybíjení. Rozhodně akumulátory v takto vybitému stavu dejte co nejdříve nabít.
  • Časté nabíjení - Mnoho lidí se domnívá, že časté nabíjení škodí nebo dokonce, že nabíjení např. 20% = 1 celý cyklus. Je to velký omyl a opak je pravdou. Častější dobíjení v rozmezí zhruba 20-70% je naopak pro akumulátor prospěšnější a celý cyklus v rámci životnosti akumulátoru je 5 * dobití po 20% nebo 2 * dobití po 50%, tedy žádné cykli vám také neuniknou.

Mobilní telefony a tablety

Jakékoliv taktizování v oblasti tabletů a hlavně mobilních telefonů velmi zasahuje do komfortu jejich používání a často ani není možné. Přesto se lze pár věcem vyvarovat. Rozhodně doporučuji používat mobilní telefon při nabíjení jen minimálně. Vyhnete se tím přehřívání a poškozování micro USB konektoru a vyššímu zahřívání. V tomto ohledu je k akumulátoru mnohem šetrnější jeho dobíjení přes noc. Nikdy neotálejte s nabíjením mobilu, který už se sám vypnul příliš dlouho. Nový akumulátor si sice nechá ještě velkou zásobu energie a nějaký čas vydrží, u staršího se toto množství energie však může snižovat. Pokud byste na něj nakonec zapomněli, může se stát, že už se po čase nebude chtít nabíjet. Lze mu v tomto případě dodat nějakou energii napřímo a tím ho zkusit oživit, ale to  v domácím prostředí rozhodně nedoporučuji riskovat.

Notebooky

Notebooky a akumulátory jsou oproti mobilním telefonům a tabletům úplně jiný příběh. Často jsou používány jako stolní počítače s neustále zapojenými zdroji a to znamená i s neustále nabitým akumulátorem což mu opravdu nesvědčí. Poté je ještě zavlečen například s nestále zapojeným zdrojem do postele, kde chladící systém notebooku kvůli zakrytým větracím otvorům nefunguje správně a jeho přehřívání odnáší i samotný akumulátor.

  • Pro delší životnost akumulátoru tedy doporučuji minimálně občas použít notebook bez napájení.
  • Nepouštět na něm trvale výpočetní úlohy jako například BOINC nebo toto dělat s vyjmutým akumulátorem viz níže.
  • Používat notebook ideálně na rovné podložce, aby nedocházelo k ucpávání jeho větracích o tvorů a tím jeho přehřívání.
Pokud chcete životnost zvýšit ještě rapidněji, nevadí vám, že s vyjmutým akumulátorem ztratíte záložní zdroj v notebooku a používáte notebook mobilně jen výjimečně tak zde máte návod:
Vybijte akumulátor na zhruba 40% (dostatečně nízká hodnota z hlediska samovolného opotřebovávání s dostatečnou záloho energie, aby se akumulátor nevybil ani za delší dobu samovybíjením). Poté akumulátor vyjměte a uložte do chaldného nikoliv marzivého místa a zajistěte aby byl v suchu. Pokud bude takto uchováván deleší dobu doporučuji zhrub a každé 3 měsíce dobít a znovu vybít na požadovanou kapacitu.

Podívejte se také:

Žádné komentáře:

Okomentovat