pátek 27. února 2015

Darování krevní plasmy - praktické porovnání firem Sanaplasma a Europlasma GmbH


Darovat krevní plasmu jsem začal asi před třemi roky v rakouském Retzu v místní pobočce firmy Europlasma (kdysi Humanplasma). Byl to vždy takový výlet, který jsem mohl spojit s nákupem v Retzu nebo ve Znojmě a později také s dobýváním území v zahraničí ve hře Ingress. Nedávno jsem se ale přestěhoval do Brna a Retz už začal být více z ruky. Rozhodl jsem se tedy vyzkoušet Brněnskou pobočku firmy Sanaplasma. Rozdíly byli opravdu velké a nakonec mě dotlačili k napsání tohoto článku.

Odměna

Teď trochu přeskočím, ale věřím, že odměna za darování plazmy je pro většinu lidí nejdůležitějším faktorem:


Sanaplasma (Brno)
jednorázová odměna 400 Kč od 1.7.2015 jednorázová odměna 450 Kč + 50 Kč stravenka
Od 1.2.2016 jednorázová odměna 500 Kč
za každý jubilejní odběr (50.,100.,atd.) nespecifikovaný dárek
za přivedení nového dárce 200 Kč po jeho 5. odběru navíc (od 1.7.2015 zrušeno)
nepravidelné soutěžní akce (nyní např pouze v Liberci 600 Kč navíc pro vylosovaného dárce)
Europlasma (Retz)
Jednorázová odměna 20€(540 Kč)
za 5. a 10. odběr 20€(540 Kč) navíc
za 20. odběr 30€(810 Kč) navíc
za 30. odběr 40€(1080 Kč) navíc
za 40. odběr 80€(2160Kč) navíc
za 50. odběr 110€(2970Kč) navíc
za přivedení nového dárce 30€(810 Kč) po jeho 5. odběru navíc
Pravidelné měsíční akce a soutěže (Březen 2015: Pro náhodně vylosovaného dárce Samsung galaxy tab a pro každého dárce, který v Březnu daruje 5x dostane 20€ navíc)

Už z výše uvedených ohodnocení soudím, že si buď Sanaplasma oproti Europlazmě hezky mastí kapsu, nebo dělají něco špatně. Nehledě na to, že v Retzu je rozhodně daleko příjemnější prostředí a atmosféra. Také platy pro personál zde budou vyšší.

Úvodní prohlídka a první darování

Zde většina věcí probíhá takřka stejným způsobem. Vyplnění několika formulářů a kontrola jejich lékařem. Přece jen bych zde našel pár nešvarů. I přesto, že u obou společností si vaše údaje ihned zapíšou do počítače u Sanaplasmy musíte na formulářích vždy před každým darováním vypisovat své jméno, rodné číslo a dnešní datum. Připadá mi to jak počítačový pravěk. Další neduh je vyčekat jednu frontu na recepci a s vyplněným formulářem čekat další řadu u lékařky jen na kontrolu standartní sady otázek. V Retzu to zvládne mnohem efektivněji recepce. Jediné plus pro Sanaplasmu zde může být možnost okamžitého darování plasmy, kde jako první odměnu obržíte 200 Kč a při druhém darování obdržíte 600 Kč. Europlazma je zde přísnější a připouští k darování až za týden, kdy už jsou k dispozici výsledky rozboru krve.

45 minut odpočinku

V obou případech trvá darování krevní plazmy zhruba 45 minut, při kterých ležíte na uzpůsobeném lehátku. Je vám také k dispozici wi-fi na surfování no mobilu nebo v extrémním případě i na notebooku. Zase se mě zde nelíbí neorganizovanost v Sanaplazmě. Personál dole na recepci v podstatě nemůže vědět jaká je obsazenost míst nahoře a já zase nevím kam přesně mám jít. Zde zase vyhrává Europlazma, kde je to řešené očíslovanými kartičkami. V Europlazmě navíc po vyjmutí jehly ruku obvážou obvazem na rozdíl od Sanaplazmy, kde vám přilepí pomocí náplast jen kousek čehosi, co musíte ještě nějakou delší dobu držet, aby vám nezačala téct krev. Množství odebrané plazmy je určeno podle váhy. U mě je to 880 ml v Sanaplazmě a 830ml v Europlazmě.

Vyzvednutí odměny a objednání dalšího termínu

V obou případech sejdete dolů do recepce, podepíšete a získáte zaslouženou odměnu. V Sanaplasmě dostane žeton do automatu na kávu a v případě Europlazmy si můžete vybrat žeton nebo fruko s vitamíny. Objednání v Sanaplazmě je možné jen na místě nebo po telefonu. Darovat zde můžete jednou za 14 dní. V Europlazmě je možnost objednání ústně na místě, telefonicky, pomocí emailu a nakonec také pomocí webových stránek, kde lze vidět kolik míst je na jaké dny a časy volno. Můžete se zde navíc objednat až 3 termíny dopředu. Je možnost zde darovat 3x za 14 dnů a maximálně 50x do roka.

Závěr

I přes dálku se raději občas projedu do Retzu. Kdyby snad tento článek někoho inspiroval k prvnímu darování krevní plasmy v Retzu, budu rád, když při registraci použijete moje číslo 14906.

2 komentáře:

  1. Odpovědi
    1. ������ no právě. Z kopecka za roh ��

      Vymazat