čtvrtek 9. října 2014

Typy mobilního internetu

Všiml jsem si, že spousta lidí stále neví co znamenají písmenka, která se jim objevují u signálu, jaký internet je nejrychlejší a jaký nejpomalejší. Rozhodl se jsem vypsat zde jednotlivé technologie od nejstarších a nejpomalejších (nepoužívané vytáčené spojení již vynechám).

U připojení se udávají často 2 rychlosti downlink a uplink. Jde o rychlosti směrem k uživateli (stahování-download) a rychlosti směrem od uživatele (nahrávání-upload). Uváděné rychlosti jsou maximální teoreticky možné v praxi jsou nedosažitelné. Vliv na rychlost má především signál a zatížení dané BTS (vysílače). V praxi můžete dosahovat např. poloviční rychlosti.
Rychlosti připojení k internetu se běžně uvádějí v kbit/s a Mbit/s pro převedení na klasické kB/s a MB/s je potřeba vydělit 8.


GPRS

(General Packet Radio Service) používá v mobilu většinou označení "G". Lze se s ním setkat taky pod označením 2,5G. Nelze zároveň používat data a volání. V ČR se nachází všude kde je signál. Maximální teoretická rychlost je 85,2/42,6 kbit/s

EDGE

(Enhanced Data Rates for GSM Evolution) se zobrazuje jako symbol "E". Jedná se o vylepšení GPRS. Nelze zároveň používat data a volání. Pokrytí je velmi dobré. V praxi se setkáte s GPRS jen minimálně. Maximální rychlost 238,6/119,3 kbit/s

UMTS (3G,HSPA,HSPA+,LTE)

(Universal Mobile Telephone Standard) První verze datového standartu u které lze zároveň běžně telefonovat a používat data. U tohoto typu datových přenosů je i v současnosti v provozu několik jejich verzí:

 • 3G je značené stejně i na mobilu a první rychlost down byla maximálně 384 kbit/s, která se pravděpodobně už nepoužívá. Rychlost v další verzi, která je až 3,6 Mbit/s se může označovat také jako "3G" nebo "3,5G"
 • HSPA (High Speed Packet Access) signalizované znakem "H" (3,75G) dosahuje maximálních rychlostí 14,4/5,76 Mbit/s
 • HSPA+ označené ikonkou "H+" má teoretickou rychlost až 56/22 Mbit/s
 • LTE označené na mobilu jako "4G" nebo "LTE" dosahuje teoretických rychlostí 299/75 Mbit/s. Telefony s touto technologií se začínají teprve rozšiřovat. Pokrývání již začalo a mělo by oproti 3G proběhnout velmi rychle díky podmínkám aukce kmitočtů a také díky mnohem lehčímu pokrývání. Do konce roku operátoři slibují pokrytí většiny území.

3 komentáře:

 1. Zde: http://gsmweb.cz/mapa/index.php?go=1&op=all&filter=okres&okres1=ZN
  je dokonce možné se podívat, kde budou v Hrušovanech vysílače LTE umístěny.
  Mě LTE zajímá z důvodu, že vysílače pravděpodobně způsobí rušení televizních antén.

  OdpovědětVymazat
 2. To už jsem zahlédl. Někde soudruzi při přidělování frekvencí udělali chybu. Ale podle mě má využití těchto frekvencí větší budoucnost v mobilních zařízeních. Já osobně televizi již nepoužívám. Dokážu si představit, že je zde možné nahradit příjem satelitem nebo kabelem spolu s rychlím internetem. Není podle tebe přece jen satelitní příjem lepší?

  OdpovědětVymazat
 3. Příjem satelitem je zajisté lepší, ale z finančních důvodů stále vítězí pozemní digitální vysílání nad satelitem.
  Pokud někdo nestojí o prémiové kanály a potřebuje mít signál na více televizích, DVB-T je jasná volba.

  OdpovědětVymazat