neděle 21. září 2014

Novinky v iOS 8 a porovnání s androidem

Po několika posledních dnech, co na různých serverech vidím samé články o nových iphonech a nekončících diskuzích pod nimi, jsem se rozhodl také přilít olej do ohně.
Na začátku chci zmínit, že iphone rozhodně není špatný telefon. Je výborný, pokud Apple pohltil technikou celou domácnost. Pro ostatní případy má ale už obrovskou konkurenci, kde ho nad vodou dle mého drží jeho vynikající marketing a značka. Často jsem se osobně lidí ptal proč vlastně chtějí iphone či ipad. Odpověď byla většinou že se jim líbí, a že prostě funguje.

Novinky iOS 8 vs android

Projedu všechny funkce popořadě tak jak jsou uvedené ve videu:
 • widgety - věc, která se v androidu nachází od nepaměti. Z mého hlediska také daleko víc použitelnější na ploše než kdesi vedle notifikací, kde se všemi widgety musím prodírat.
 • propojení aplikací - možnost sdílení obsahu mezi sebou jsem také již používal na svém první androidu asi 3 roky zpátky. Velmi užitečná funkce co dle mého v iOS opravdu chyběla. Škoda jen, že iOS, který se v podstatě chlubí jak jednoduchý je, vyžaduje po uživateli povolení každé nové aplikace v těchto možnostech sdílení. Velmi podobný problém se týká výměny klávesnice, která je dále ve videu.
 • možnost změny klávesnice - v androidu je možnost vyměnit v podstatě vše co vás napadne. SMS aplikaci, telefonní aplikaci (dialer), fotoaparát, celé prostředí (launcher). Navíc prozatím je nainstalovaní nové klávesnice uživatelsky mnohem přívětivější než momentálně na iOS
 • iMessage - google hangouts má přímo volání i odesílání fotek, zde je opravdu otázka kdo co používá a co používá jeho okruh přátel. Například multiplatformní whatsapp který používám, má také záznam zvuku a zachycení snímku provedeno velmi podobně jako iMessage
 • aktivní notifikace - používám pravděpodobně od androidu 4.1, výborná věc, která dokáže jednoduché věci vyřešit přímo z notifikací
 • diktování textu v češtině - také  už delší dobu
 • RSS - používal jsem už kdysi google reader, feedly a nyní kiosek google play, nicméně nevidím sdílené odkazy přátel, což nemůžu považovat za minus. Vidím opravdu co vidět chci. Snad si využití někdo najde.
 • plná verze stránky - google chrome i předchozí android prohlížeč uměl
 • email - velmi podobně pracuji jak s gmail klientem tak s předinstalovaným klientem pro ostatní maily
 • počasí - samozřejmě si můžu vybrat z aplikace od výrobce nebo z mnoha dalších aplikací na google play
 • využití baterie - měl už můj první android. Využití aplikace se počítá jen při jednom cyklu baterie. Po jejím nabití se statistika vynuluje a začíná se znova. Nicméně věřím tomu, že poznám aplikace, která mi pije krev již v tom cyklu nabíjení.
 • fotoaparát - může se podle výrobce velmi lišit. Je opravdu mnoho aplikací fotoaparátu a mě předinstalovaný sony vyhovuje. Má spousty doplňků, které umožňují například zrychlit video jak aplikace od applu. Za časovač pro selfie se bít nebudu a nemám potřebu hledat :)
 • handoff - jedna z funkcí, která je opravdu výborná pokud používáte více apple zařízení. O takové synchronizaci se mi může v běžném počítači jen snít. Každopádně nějaké pokusy tu jsou. Můžu si otevřít webou stránku z mobilu, můžu si dopsat rozepsaný email, ale rozhodně to není tak pohodlné jako u applu. Věřím, že lepší podoba synchronizací se objeví při používání spolu s chrome os.
 • NFC - dlouho applem opovrhovaná technologie. Bohužel je implementovaná jen za účelem plateb s mobilem. Věřím ale, že díky applu se platby mobilem rozšíří rychleji.
Jak v novinkách můžeme vidět, iOS se nyní spíše snaží jak funkčně tak třeba i hardwarově (velké displeje) dohnat android. Podle mě už delší dobu je také neplatné srovnávání rychlosti jednotlivých platforem. Také zcela nesouhlasím s myšlenkou, že na iphonu všechno jede hned a na androidu se všechno musí prvně dlouze nastavovat(rád bych slyšel nějaké příklady). 
Funkčně se podle mě tedy platformy začínají velmi přibližovat, ale pro někoho kdo používá aktivně jednu platformu není jednoduché přecházet na druhou.
 
Budu rád za každý komentář pod článkem a rád se také do diskuze připojím, případně opravím nepřesnosti v článku

Žádné komentáře:

Okomentovat