sobota 17. května 2014

Největší mýtus o paměti RAM

RAM neboli random-access memory a také operační paměť, je velmi rychlá paměť k přednačítání dat z pomalejšího pevného disku před zpracováním procesorem. Nebudu příliš zabíhat do technické stránky věci, která lze jednoduše vyhledat na netu a raději se pustím hned do tohoto mýtu o kterém celkem často slyším.

Více volné RAM = lépe

Uživatelé se velmi často domnívají, že čím větší množství ram svým počínáním uvolní, tím je jak počítač tak smartphone s androidem rychlejší. Já tomu říkám naprosté mrhání prostředků. Ram je tu od toho aby se používala. Moderní OS jako windows vista/7/8 a android 4+ mají velmi dobrý memory management a používání RAM si inteligentně řídí sami. 

Windows a přednačítání

Windows si dokáží podle  chování uživatele inteligentně do ramek přednačítat často používané programy, jejichž spuštění je tedy mnohem rychlejší. Naopak pokud je z důvodu spouštění aplikace nedostatek místa, nedělá mu problém některé přednačtené programy z paměti ram vyhodit a později si je opět načíst z kopie na disku. 

Android a task managery

Android ve své operační paměti dokáže udržet také nemalé množství aplikací v jejichž cílené likvidaci task managerem nevidím žádný bližší smysl, kromě toho, že se při další spuštění budou delší dobu načítat. Při načítání aplikace, na které již není v paměti místo, se automaticky ukončí jiná s minimálním zpožděním. Je důležité vědět, že samotná obsazená ram paměť nespotřebovává baterii.

Tento přístup k pamětím ram bych mohl srovnat třeba s koupí full hd (1920x1080) televizoru, na kterém bych sledoval jen videa s rozlišením 320x240


Žádné komentáře:

Okomentovat